До роковин Голодомору в Україні влаштовують чимало заходів — виставок, ретроспектив фільмів, конференцій та презентацій. Один із найзворушливіших проєктів — «Ляльки для ненароджених», що присвячений дітям, які так і не з’явилися на світ у 1932-1933 роках.
Започаткувала проєкт у 2018 році Тетяна Золочевська з німецького міста Бремена. Бере у ньому участь і Валентина Мірошник із Черкащини.
Своїми роботами жінка розповідає про болючі сторінки української історії, про Голодомор, як геноциду українського народу. А її лялька-мотанка «Мати з дитиною» була використана для оформлення плаката виставки, що в Консуляті України в Гамбурзі 23 листопада 2018 року під егідою німецько-української спілки KOLOS.
«Щорічно приєднуюся до цього проєкту, не стою осторонь цієї болючої сторінки нашої історії. Вшановую у своїй творчості загиблих голодною та холодною смертю моїх предків, тих дітей, яким не судилося народитися і вижити… це пам’ять серця…», — розповіла Валентина Мірошник.
До своїх ляльок пані Валентина пише не менш зворушливі підписи: «Не кружляйте наді мною чорні ворони, не віддам я вам дитя своє малесеньке! Ви летіть собі на всі чотири сторони, і лишіть у спокої маляточко слабеньке… Воно їсти просить „нями-нями“… Боженько, спаси його, благаю… Накривають чорні ворони тінями… Я від них своє дитя спасаю…».
Віршовані рядки наче увиразнюють значення ляльок, пояснюють тематичні композиції.
До слова, як справжній митець, що прагне досконалості, пані Валентина робить сотні фотографій, щоб зробити єдиний вдалий кадр, який розкриває образ тієї чи іншої ляльки. Сама ж і опанувала графічні редактори та перетворює світлини у пам’ятні листівки.
Ще одна композиція була створена під враженням від спогадів, які розповідала пані Валентині її бабуся. У сім`ї було семеро дітей, а залишилася одна…
Загалом до теми Голодомору вона створила у різні роки близько п`ятнадцяти ляльок і композицій. Деякі з них зберігаються вдома, деякі поїхали до Німеччини, є такі ляльки, що їх придбали для приватних колекцій друзі.
Ці ляльки емоційно відрізняються від інших. Як поезія чи музика, так само і лялька передає трагізм чи щастя у своєму образі. Цьому слугує і підбір матеріалу, з якого виготовляється та чи інша мотанка, і аксесуари які додаються, атмосфера під час фотосесії для листівок… Все має велике значення. Біла тканина, яку майстриня використовує для створення таких ляльок і композицій, льон чи полотно, дуже вдало підкреслює монументалізм фігур, тому саме цей матеріал вона називає своїм улюбленим.
Із білого льону була створена остання композиція з серії «Пам’яті жертв голодоморів» — «Ненародженим дітям присвячується». Молода мати, яка втратила дитя, що не народилося, не вижило в голодні часи. Воно перетворилося в білого Птаха, що символізує Душу померлого, полетіло в небо і там стало маленьким Янголом…
«Саме так я відчула і побачила цю історію, одну з багатьох історій того страшного часу, саме в таку скульптуру перетворилося моє відчуття, саме так — білий льон дуже символічно і характерно передав трагізм цієї фігури», — продовжує майстриня.
Багатьох українських родин торкнулося те страшне горе, в кожній родині є своя трагічна історія. Тому Валентина Мірошник разом із майстрами України та світу вшановують пам’ять жертв, створюючи ляльки серії «Пам’яті жертв голодоморів», щорічно продовжують роботу над цим проєктом. І просять запалити свічку 27 листопада 2021 разом.
Ляльки Валентини Мірошник також були представлені на виставці «Ляльки в костюмах країн Європи», що проходила у Національному музеї літератури України.
Наталка МАРКІВ, «Вечірній Київ»
Популярні теми
Публікації
Будь-те першим, поділіться думкою з усіма.