Сміла-Info

Смілянський інформаційний портал. Новини та Оголошення м. Сміла
Главное меню
Як новий Трудовий кодекс змінить життя українців: скорочені вихідні, продовжені відпустки і нові правила
  • Категория:
  • Автор:
    Олександр Литвин
  • Рейтинг:
    0.0/0

Парламентський комітет з питань соціальної політики погодив до другого читання нову редакцію Кодексу законів про працю (КЗпП). Документ можуть прийняти вже через кілька місяців. Рада приготувала для українців ряд сюрпризів: відпустку продовжать, "узаконять" роботу на дому, переглянуть вимоги з випробувального терміну. Сайт "Сегодня" з'ясував, як нова редакція кодексу може змінити життя українців. Суперечки навколо прав сексуальних меншин

У 2016-му парламент прийняв "антидискримінаційні" поправки в КЗпП. Це було однією з умов безвіза з ЄС. У європейському законі права гомосексуалів захищають на рівні з національними, релігійними та етнічними меншинами. Для українського закону така норма стала нововведенням. Після торішніх правок в КЗпП роботодавець не може не прийняти на роботу або звільнити співробітника через його орієнтацію. Правда, як говорять юристи, така норма швидше декларативна. Адвокат Олександр Плохотнік зазначає: роботодавці рідко відмовляють у працевлаштуванні з формулюванням "нам не підійшла твоя сексуальна орієнтація", а довести в суді, що причина саме в цьому, вкрай складно.

У новій редакції Трудового кодексу пропонують виключити згадку про заборону дискримінації за гендерної ідентичності і сексуальної орієнтації. Президент і пропрезидентська сила в Раді – проти. Прес-секретар Петра Порошенка Святослав Цеголка зазначив, що таку редакцію кодексу глава держави просто не підпише. А без його підпису закон не вступить в силу.

 "Президент не допустить ревізії зобов'язань України, які ми реалізували для отримання безвізового режиму. Рішення парламентського комітету вилучити з проекту нового Трудового кодексу так звані антидискримінаційні норми глава держави вважає помилковим і навіть провокаційним", – заявив прес-секретар.

Віце-спікер парламенту Ірина Геращенко також впевнена, що з такою правкою кодекс приймати не можна. Більш того, парламентарій вважає, що закон або приймуть без "скандальних правок", або відправлять на повторне читання. "Деякі скандальні поправки будуть обов'язково ставитися на підтвердження (зокрема, скасовують антидискримінаційні норми) і, впевнена, ніколи не будуть проголосовані залом. Прогнозую, що проект Кодексу або буде проголосований без провокаційних і скандальних поправок, або спрямований до комітету на повторне читання і приведена до європейських норм і стандартів ... Оцінювати людину на роботі потрібно виключно за її професійними якостями, а не за віком, статтю, орієнтації – це ж очевидні речі", – написала Геращенко на своїй сторінці в соцмережі.

 Відпустку хочуть продовжити, а свята – скоротити

 За кожен пророблений місяць українцеві дають два дні відпустки. За рік збирається 24 календарних дні. У новій редакції Трудового кодексу пропонують додати ще чотири дні, таким чином, тривалість щорічної відпустки складе цілих 28 днів. Мінімальна тривалість основної частини відпустки повинна бути не менше 14 днів. Як і раніше, при звільненні роботодавець повинен заплатити за невикористану відпустку. "Гарантовані виплати за невикористану співробітником відпустку здійснюються в день його звільнення", – йдеться в документі.

 На вибір співробітника замість грошей йому можуть дати відпустку. Тоді офіційна дата звільнення вважається з останнього дня відпустки. До слова, відпусткою тривалістю 28 днів користуються в багатьох європейських країнах. Наприклад, у Великій Британії та Естонії. У Франції відпочивають 30 днів, а в Німеччині – всього 20.

 Додаткові вихідні, передбачені КЗпП, не переглядають – всього їх 11 на рік, на державні та релігійні свята. Правда, в Раді зареєстровано законопрокт Інституту нацпам'яті (орган виконавчої влади), який передбачає скорочення вихідних з 11 до 9. Робочими днями можуть стати 8 березня, 9 травня. Крім того, зараз якщо свято випадає на вихідний, його переносять на понеділок. Інститут нацпам'яті пропонує не тільки скоротити кількість святковий вихідних, але і скасувати перенесення вихідних, якщо вони препадают на суботу або неділю (крім вихідних на Великдень і Трійцю).

 Нормальна тривалість робочого тижня, як і раніше, становить 40 годин. Працюючі українці мають право на два вихідних дні – суботу та неділю. Якщо працівники від 16 до 18 років, то робочий тиждень повинен складати як мінімум 36 годин.

Варто відзначити, в 2017-му, з урахуванням всіх вихідних, свят і відпустки, українці відпочиватимуть 140 днів – це 38% від усього року. Частина економістів, серед яких і екс-радник міністра економічного розвитку Яника Мірило, вважають, що велика кількість неробочих днів шкодить економіці країни.

 Правила прийому на роботу і як зміниться випробувальний термін

 Вимагати від співробітника знання української мови можна тільки у встановлених законом випадках, говориться в новій редакції КЗпП. Безпідставно не прийняти на роботу українські підприємці не мають права. Укладаючи трудовий договір, працівник повинен пред'явити паспорт, трудову книжку, військовий квиток або приписне свідоцтво (для чоловіків). В окремих випадках також можуть зажадати надати документи про стан здоров'я (якщо це потрібно для роботи) і документ про освіту.

Забороняється вимагати від працівника: відомості про партійну і національну приналежність, походження, реєстрацію місця проживання або перебування та документи, подання яких не передбачено законодавством.

 Випробувальний термін повинен становити не більше трьох місяців, а для робочих спеціальностей – один місяць. За цей час роботодавець може звільнити співробітника, але про це потрібно попередити як мінімум за три дні. Без випробовувального терміну повинні брати на роботу неповнолітніх, демобілізованих з військової служби, переможців конкурсу на вакантну посаду, тим, для кого це перше після навчання робоче місце. Також випробувальний термін не потрібно проходити вагітним і матерям дітей у віці до трьох років.

 "Для вагітних, неповнолітніх, демобілізованих та ще ряду категорій випробувальний термін скасують. Але ніхто не забороняє роботодавцю оформити на перших порах працівника за цивільно-правовим договором, якщо це, звичайно, можливо за специфікою самої роботи. Такий договір можна оформити, наприклад, всього на один місяць, а потім вже взяти на повноцінний трудовий договір", – розповідає HR-експерт Олександр Білоус.

Зарплата і робота на дому

 Як і раніше, розмір мінімальної заробітної плати не може бути нижче встановленого мінімуму. На даний момент це 3200 гривень. До слова, на початку наступного року мінімальну зарплату, згідно з бюджетною резолюцією на три роки, піднімуть до 3723 гривень. У 2019-му мінімалка досягне 4173 гривень, а в 2020-му – 4425 гривень.

Нововведення в кодексі – можливість працювати на дому. "При укладанні трудового договору або пізніше сторони можуть домовитися про виконання працівником роботи вдома (надомна праця), якщо він має для цього необхідні умови, що відповідають вимогам охорони праці, пожежної безпеки і санітарії", – йдеться в проекті нової редакції кодексу.

Працюючий на дому українець має право вимагати у роботодавця компенсацію коштів за знос обладнання, вартості електроенергії та т.п. "У разі якщо отримання сировини і матеріалів, а також здача готової продукції проводяться працівником безпосередньо роботодавцеві, час, що витрачається на отримання і здачу, включається в робочий час з відповідною оплатою", – йдеться в документі.

Олександр Білоус вважає, що більшість віддалених працівників будуть оформілять за цивільно-правовими угодами, а їх роботу будуть оплачувати за результатами. При цьому трудове законодавство разом з усіма соціальними гарантіями на таких співробітників не відображається: компенсувати лікарняний і відпустку їм не будуть.

 За що можуть звільнити

 1. З ініціативи співробітника. Попереджати про звільнення, згідно з новою редакцією закону, співробітник повинен всього за три дні. При цьому роботодавець зобов'язаний прийняти заяву на звільнення. Більш того, таку заяву можна відправити поштою. І протягом трьох днів після подання такої заяви співробітник може її відкликати і продовжити роботу.

 "Працівник незалежно від згоди роботодавця може відкликати раніше подану роботодавцеві заяву про розірвання трудового договору шляхом подання відповідної заяви протягом строку попередження про звільнення. Роботодавець має право відмовити в задоволенні такої заяви, якщо на місце працівника запрошено іншу особу, якій неможливо відмовити в укладенні трудового договору відповідно до вимог законодавства", – йдеться в документі.

2. Звільнити у зв'язку зі скороченням штату. Якщо в організації існує профспілка, за три місяці до звільнення роботодавець повинен провести консультації з профспілкою. При цьому якщо профспілка рекомендувала конкретного співробітника не звільняти, або ж перенести і переглянути умови і терміни скорочення, роботодавець зобов'язаний розглянути ці вимоги.

 Попереджати про те, що співробітник потрапить під скорочення, потрібно як мінімум за два місяці і письмово. Крім того, якщо є вакантне місце в штаті, його повинні запропонувати скороченому співробітникові. Після попередження про прийдешнє скорочення працівник має право в робочий час шукати собі роботу, ходити на співбесіди і так далі. При цьому на розмір його зарплати це вплинути не може.

"Звільнення працівника у зв'язку зі скороченням допускається за відсутно
сті можливості переведення його за згодою на іншу роботу, відповідну спеціальності і кваліфікації працівника, а за відсутності такої роботи – на іншу роботу, на яку він згоден і яку може виконувати за станом здоров'я і кваліфікації", – йдеться в документі.

3. Звільнення через призов до армії. Якщо молоду людину або чоловіка (у рамках призову офіцерів запасу в армію можуть забрати українців у віці до 43 років) закликали в армію, на наступний день після подачі заяви його повинні звільнити.

4. Звільнити за обман. Якщо виявиться, що співробітник отримав роботу, яку не міг виконувати, його можуть звільнити.

"Якщо порушення правил прийому на роботу сталося з вини працівника, такий працівник може бути звільнений роботодавцем у цій підставі незалежно від можливості переведення його на іншу роботу", – йдеться в документі.

Повний перелік причин для звільнення:
При згоді сторін
При закінченні терміну трудового контракту
Призов на військову службу
Розірвання трудового договору з ініціативи працівника
Набрання законної сили вироком суду, яким працівник засуджений до позбавлення волі
Виявлення невідповідності працівника займаній посаді або виконуваній роботі
Систематичне невиконання працівником без поважних причин обов'язків
Прогули (в тому числі відсутності на роботі більше трьох годин протягом робочого дня) без поважних причин
Неявки на роботу протягом більш як чотирьох місяців підряд внаслідок тимчасової непрацездатності, не рахуючи відпустки по вагітності та пологах
Появи на роботі в нетверезому стані
Вчинення за місцем роботи розкрадання

 

Читайте також

12.09.2018, 08:13
Як батькам контролювати закупівлі шкіл
11.09.2018, 08:01
Конкурентоспроможність людей з інвалідністю на ринку праці АБО Умови їх працевлаштування та обов’язки роботодавців
06.09.2018, 08:21
Безкоштовні ліки в лікарні: що потрібно знати
10.09.2018, 08:35
Чи має інвалід право на безоплатний проїзд, пояснив ВС

Популярні теми

05.12.2023, 09:29
Ще одна автівка і дрон від нас. Плюсуємо допомогу нашим військовим, щоб вони мінусували ворога.
Ніхто не наважився залишити свій коментар.
Будь-те першим, поділіться думкою з усіма.
Додавати коментарі можуть тільки зареєстровані користувачі.
[ Регистрация | Вход ]