В Україні, згідно із Законом, кожна людина, починаючи з 16 років, може на власний розсуд змінити своє прізвище, ім’я або по батькові. Проте за згодою батьків це можна зробити і в більш ранньому віці — у 14 років.
З 14-річного віку особа має право змінити своє прізвище та (або) власне ім’я, та (або) по батькові за згодою одного з батьків, якщо:
- другий з батьків помер, визнаний безвісно відсутнім, оголошений померлим, визнаний обмежено дієздатним, недієздатним, позбавлений батьківських прав стосовно цієї дитини;
- відомості про батька (матір) дитини виключено з актового запису про її народження або якщо відомості про чоловіка як батька дитини внесені до актового запису про її народження за заявою матері.
Якщо один із батьків заперечує щодо зміни по батькові дитини, то такий спір може вирішуватися органом опіки та піклування або судом. При вирішенні спору беруться до уваги виконання батьками своїх обов’язків стосовно дитини та інші обставини, що засвідчують відповідність зміни по батькові інтересам дитини.
Одночасно із заявою про зміну імені до відділів державної реєстрації актів цивільного стану необхідно подати наступні документи:
паспорт і свідоцтво про народження заявника;
свідоцтво про шлюб (у разі коли заявник перебуває у шлюбі) або про розірвання шлюбу (у разі коли шлюб розірвано);
свідоцтва про народження дітей (у разі, коли заявник має малолітніх або неповнолітніх дітей);
свідоцтва про зміну імені заявника, батька чи матері, якщо воно раніше було змінено;
свою фотокартку;
квитанцію про сплату державного мита.
Відділи ДРАЦС розглядають заяву про зміну імені у 3-місячний термін. Цей строк може бути продовжений, але не більш як на три місяці і за наявності на це поважних причин.
Висновок про можливість зміни імені надає територіальний орган Національної поліції за місцем проживання заявника.
Після отримання дозволу заявникові необхідно звернутися у відділ ДРАЦС для складання актового запису про зміну імені або прізвища. Якщо не зробити цього протягом 3 місяців без поважних причин — дозвіл втратить силу.
Втім існують причини, коли можуть відмовити у зміні імені. А саме – у разі:
здійснення стосовно заявника кримінального провадження або його перебування під адміністративним наглядом;
наявності у заявника судимості, яку не погашено або не знято в установленому законом порядку;
офіційного звернення правоохоронних органів іноземних держав про оголошення розшуку заявника;
подання заявником неправдивих відомостей.
Популярні теми
Публікації
Будь-те першим, поділіться думкою з усіма.