У 1903 р. між сс. Вербівка та Томашівка (Тимошівка) тодішнього Чигиринського повіту (нині – Кам’янський район Черкаської області) місцевий поміщик Давидов розкопав курган, в якому виявив кам’яний кромлех – коло, утворене з вертикально встановлених плит. Через два роки унікальну знахідку оглянув голова Імператорської археологічної комісії граф Олександр Олександрович Бобринський. Ним було зроблено опис кромлеху да здійснено його фотофіксацію.
Конструкція в діаметрі сягала 7 м. В одному місці коло переривалося, утворюючи вхід. Всередині кромлеха, за свідченням розкопщиків, знаходилися рештки поховань: кілька скелетів дуже поганої збереженості, які супроводжувалися уламками глиняних горщиків з геометричним орнаментом, а також кількома кістяними намистинами-пронизками.
Плити кромлеха мали висоту 1,5-2 м. Їх, на думку О. Бобринського, було притягнуто за 50 км з району Чигирина. Над камінням простежено залишки дерев’яного перекриття. На 17 з 29 плит на зовнішній стороні було зафіксовано гравіювання. Воно являло собою знаки та орнаменти у вигляді ліній, зиґзаґів, кутів, хрестів, ромбів. Зображення, найімовірніше, нанесені на камені після спорудження кромлеху.
Згодом О. Бобринський розкопав неподалік с. Вербівка ще кілька курганів. В них він виявив поховання, перекриті деревом, у яких знаходилися скорчені скелети, кості яких були пофарбовані вохрою (мінеральним барвником червоного кольору). Орієнтація небіжчиків – головою на схід. Поряд з ними знайдені крем’яні вістря стріл, ножеподібна пластина. Обряд поховання та інвентар дозволяють віднести ці поховання, як і Вербівський кромлех, до ямної культури доби ранньої бронзи (1-а пол. ІІІ тис. до н. е.).
У 1966 р. з метою пошуку решток Вербівського кромлеху на Черкащину приїздив відомий російський радянський археолог, фахівець з первісного мистецтва Олександр Олександрович Формозов. Але жодних слідів унікальної кам’яної споруди йому знайти не вдалося…
Популярні теми
Публікації
Будь-те першим, поділіться думкою з усіма.